Inscenizacja historyczna Biwak wojsk napoleońskich pod Jasną Górą

W weekend 17-19 lipca przenieśliśmy się znowu w czasie – do wydarzeń z roku 1809 – za sprawą widowiska historycznego, realizowanego przez Częstochowską Organizację Turystyczną oraz stowarzyszenie „Twierdza Częstochowa”.

[Best_Wordpress_Gallery id=”1″ gal_title=”biwak wojsk”]

Inscenizacja historyczna „Biwak wojsk napoleońskich” jest imprezą cykliczną, odbywającą się każdego roku w lipcu. W tym roku mija 200. rocznica oblężenia Twierdzy Jasnogórskiej przez wojska austriackie. W widowisku wzięło udział ok. 200 żołnierzy (polskie grupy rekonstrukcyjne z Nysy, Sobótki, Lidzbarka Warmińskiego, Kielc, Warszawy, Kędzierzyna-Koźla, Krotoszyc, Częstochowy oraz grupy rekonstrukcyjne z Litwy, Czech, Węgier i Włoch). Klasztor Jasnogórski udostępnił błonia na pole rekonstruowanej bitwy, a finansowego wsparcia całej imprezie udzieliło Ministerstwo Obrony Narodowej i Urząd Miasta Częstochowy. W niedzielę wystrzeliło kilkanascoe armat.

Podczas 3 dni pokazów i inscenizacji historycznej, podobnie jak w roku ubiegłym uczestniczyło wiele tysięcy widzów. Patronat nad tą imprezą sprawował Prezydent Częstochowy.

Fotografie Grzegorz Ławniczek